Jak vyměnit zámek do dveří?

Vyměnit zámek do dveří (odborně zvaný zadlabací či zadlabávací zámek) není žádná velká věda. Pokud není zámek ve dveřích zaseknutý či zalitý nátěrem, měla by výměna zámku do dveří trvat do dvaceti minut. Před samotnou výměnou doporučujeme přečíst celý článek do konce. Snižujete tím riziko překvapení z nenadálé situace, zdravotního úrazu či mechanického poškození zámku.

Jaký zadlabávací zámek do dveří potřebuji?

Zadlabávací zámky jsou ve většině případů oboustranné - lze je vložit jak do pravostranných, tak levostranných dveří. Důležitý je ovšem výběr typu a rozměru zámku. Zadlabací zámek může být s obyčejným klíčem (interiérové dveře pro pokoj, toaletu nebo koupelnu). Nejžádanějším typem je zadlabací zámek pro vložku (fabku), který se montuje do vchodových dveří spolu s bezpečnostní vložkou.

Výměna zámku do dveří

Rozměry zámku je kritickým faktorem bezpečnosti dveří a potažmo celého bytu. Důležité je zejména vybrat správnou hloubku zámku, aby správně seděl v zádlabu (otvor pro zámek ve dveřích). Dalším, ne-li důležitějším údajem, je pak rozteč zámku .


Demontáž zadlabávacího zámku

Pokud se jedná o zámek s klikou, bude třeba ji demontovat jako první. Modernější kliky mají postraně malý imbusový závěr, u starších nalezneme šroub nebo hřebíček, který je třeba vyklepat. Následně je nutné sundat dveřní kování, které bývá přichyceno dvěma nebo třemi šrouby z vnitřní strany dveří u bezpečnostního kování, dvěma nebo více šrouby z obou stran dveří u interierového kování. Samotný zadlabací zámek pak drží ve dvěřích zpravidla na dvou šroubech a upevňovacím šroubu pro vložku.

Výměna zadlabacího zámku

Možné problémy vysunutí zámku

Po demontáži výše uvedených součástí by měl jít bez větších problémů zadlabací zámek ze dveří vysunout. Problém může nastat, pokud je zámek zalitý nátěrem dveří či se jedná o velmi staré pokroucené dveře. V takovém případě bude třeba zvážit své možnosti a případně s rozvahou použít větší šroubovák a hrubou sílu na vypáčení zámku ze dveří.


Nový zadlabací zámek

Pochopitelně se poté montáž nového zadlabacího zámku provádí opačným postupem jako demontáž. Důsledně upozorňujeme na vyzkoušení (hladké otáčení klíčem, správné dozavírání) celého mechanismu před dotažením všech šroubů.

Zadlabací zámek

Rekapitulace montáže zadlabcího zámku:Nastavení soukromí

Stránky Famikl.cz disponují soubory cookies, které zejména slouží k měření návštěnosti. Zajišťují tak kvalitňování našich služeb na základě zákaznických preferencí a zájmů o různá témata či služby. Tyto identifikátory mohou obsahovat osobní údaje (pokud za osobní údaje považujete šířku displaye nebo například první navštívenou stránku). Soubory cookies jsou také nutné ke bezchybnému spuštění pluginů sociálních služeb. Všechna data používáme čiště v anonymizovaném režimu, kdy není možné z dat vyčíst více než technické parametry zařízení a anonymní pohyb po stránkách.