Jak změřit dveřní kování?

Potřebujete nové kování na dveře? Pak je důležité vědět správnou délku kování - tedy rozteč kliky a zámku. Zalabací zámky, podle kterých je rozteč dána se vyrabějcí ve více rozměrech a typech. Jak změřit dveřní kování správně Vám nyní rádi vysvětlíme.

Měření rozteče kování

Rozteč je vzdálemost od středu kliky do středu klíče. Měříme ji tedy ideálně metrem či pravítkem a měla by nám vyjít velikost 72mm, 90mm nebo velikost 92mm.

Jak zjistit délku kování dveří

Měření velikosti kování se provádí stejně interiérového kování i bezpečnostního kování - tedy u kování do bytu (koupelna, pokoje) i na vchodové dveře.

Vyjímku tvoří pouze "rozetové kování" - tedy takové, které má rozdělené kování zvlášť pro kliku a zvlášt pro samotný zámek.

Jak zjistit velikost kování v bodech:


Měření rozteče kování dle typu kliky

Typy kování se označují, dle českých norem, jako BB: obyčejný klíč, PZ: klasický zámek na cylindrickou vložku (lidově "FABka"), WC - klička koupely a WC. Měření tímto způsobem je poměrně jednoduché a stačí jen při měření udržet metr rovně a správně definovat střed otvoru na kliku a střed otvoru na klíč.

Jak změřit dveřní kování

Samotné kování na dveře si můžete vybrat u nás v sekci interiérové kování (určené pro pokojové dveře, koupenu či WC) a v sekci bezpečnostní kování pro vchodové dveře a jiné dveře s nutností zvýšené ochrany.
Jak zjistit velikost kování dle zámku

Měření rozteče kování dle zadlabacího zámku je metoda, která zaručuje dokonalou přesnost měření. Měření velikosti rozteče dle zadlabacího zámku je ovšem dozajista složitější než výše zmiňovaná metoda "podle kliky". Zadlabací zámek je třeba z dvěří vyjmout (většinou instalován na dva šrouby) a poté změřit délku od středu kliky do středu klíče (WC kličky) - viz. obrázek níže.

Jak měřit kování dle zámkuPokud máte dveře, které nejsou ještě osazeny zadlabacím zámkem nebo si přejete jeho výměnu, můžeme Vám nabídnout nový v sekci zadlabací zámky.

Nastavení soukromí

Stránky Famikl.cz disponují soubory cookies, které zejména slouží k měření návštěnosti. Zajišťují tak kvalitňování našich služeb na základě zákaznických preferencí a zájmů o různá témata či služby. Tyto identifikátory mohou obsahovat osobní údaje (pokud za osobní údaje považujete šířku displaye nebo například první navštívenou stránku). Soubory cookies jsou také nutné ke bezchybnému spuštění pluginů sociálních služeb. Všechna data používáme čiště v anonymizovaném režimu, kdy není možné z dat vyčíst více než technické parametry zařízení a anonymní pohyb po stránkách.