Výměna vložky zámku

To, co většina z nás zná pod pojmem výměna zámku je většinou jen výměna cylindrické vložky (takzvaná fabka). Bezpečnostní mechanismus dveří se skládá z kování (kovový či plastový štít), zámku s západkou a střelkou (zadlabacího zámku) a samotného zámku na klíč (cylindrická vložka).

Měření cylindrické vložky

Před tím, než se dostaneme k tomu, jak vyměnit vložku (fab, titan, tokoz či jinou), je důležité vědět správné rozměry vložky. Měření provedeme na obě strany od upevňovacího šroubu - výsledná velikost je v milimetrech (například na jednu stranu vložky 35mm a na druhou stranu od šroubu 30mm). Následné označení cylindrické vložky bude tedy "30+35".

Vložka FAB - rozměry

Měření rozměrů vložky v bodech:

Pokud ve dveřích vložka není, můžeme rozměry stejnětak měřit od středu upevňovacího šroubu ve dveřích. Důležité je, aby zakoupená vložka měla co nejmenší přesah (maximálně 3 milimetry).


Nákup cylindrické vložky

Když už víme jak se měří rozměry vložky, bude důležité vybrat tu ideální právě pro Vás. Důležitým faktorem je umístění vložky. Pokud se jedná o vložku do vchodových dveří, je nutné vybrat bezpečnostní vložku. V případě, že se jedná o cylindrickou vložku do pokoje či branky, tak postačí stavební vložka.

Rozdíl je zejména v bezpečnostních třídách, kdy bezpečnostní vložky mají vyšší úroveň odolnosti vůči odvrtání, bumpingu a jinému násilnému vniknutí. Dalším důležitým faktorem bývá počet klíčů v balení (uvedeno u popisu produktu, případně na balení).
Výměna zámkové vložky

Ze zadlabacího zámku vyšroubujeme upevňovací šroub. Vysunutím šroubu uvolníte vložku, která lze následně jednoduše tahem vytáhnout ze dveří. Po zasunutí nové vložky nedotahujeme upevňovací šroub až dokonce. Nejprve vyzkoušíme, zda se klíčem dá pohodlně (bez záškubů a drhnutí) otáčet. Po odzkoušení hladkého otáčení mechanismů vložky teprve dotahujeme upevňovací šroub.

Jak měřit kování dle zámku

Výměna vložky v bodech:

Pokud se Vám vlastní silou nedaří vložku vyměnit, samozřejmě nás neváhejte kontaktovat!

Nastavení soukromí

Stránky Famikl.cz disponují soubory cookies, které zejména slouží k měření návštěnosti. Zajišťují tak kvalitňování našich služeb na základě zákaznických preferencí a zájmů o různá témata či služby. Tyto identifikátory mohou obsahovat osobní údaje (pokud za osobní údaje považujete šířku displaye nebo například první navštívenou stránku). Soubory cookies jsou také nutné ke bezchybnému spuštění pluginů sociálních služeb. Všechna data používáme čiště v anonymizovaném režimu, kdy není možné z dat vyčíst více než technické parametry zařízení a anonymní pohyb po stránkách.